Opportunities

 

 

You are here

Commissioners

The Commission on African American Affairs was created in Washington State law in 1992 under RCW 43.113. We are in the Executive Branch of state government and report directly to the Governor. The Commission has a nine-member, volunteer board of Commissioners appointed by the Governor. He also selects the chair of our board, while the board elects the vice-chair.  Board members may choose to chair subcommittees and/or advisory roundtables.  All of our board members serve at the Governor's pleasure. 

The Commission also has two paid staff, an Executive Director and Executive Assistant.

Board member biographies are linked at the left of this page.

Representing Term
Chairman, Commissioner Will Hausa Pierce County First Term; Appointed January 2018
Term Expires:November, 2020
Commissioner Vice-Chair Sara Franklin-Phillips South King County Third Term; Reappointed December 2018
Term Expires:November, 2021
Commissioner Andrea Caupain King County First Term: Appointed January 2018
Term Expires:November, 2020
Commissioner De'Sean Quinn South King County Third Term; Appointed December 2018
Term Expires:December, 2021
Commissioner Dorian Waller Pierce County Third Term: Reappointed December 17, 2019
Term Expires:November, 2022
Commissioner Dr. James B. Smith King County Second Term: Reappointed January 2018
Term Expires:November, 2020
Commissioner Joyce Bruce King County First Term: Appointed December 17, 2019
Term Expires:November, 2022
Commissioner Paula Sardinas South King County First Term: Appointed December 4, 2019
Term Expires:November, 2022
Commissioner Reverend Walter J. Kendricks Eastern Washington Spokane Region First Term: Appointed May 30, 2019
Term Expires:November, 2020